Vasárnap este 8 óra után 12 perccel "műszaki berendezés meghibásodása miatt 185 MW teljesítménykiesés történt" az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2. blokkján – közölte honlapján az atomerőmű.
Ma hajnali 3 óra 3 perckor "az MVM Paksi Atomerőmű 2. blokkján műszaki berendezés meghibásodása miatt 250 MW teljesítménykiesés történt", azaz kiesett a blokk teljesítményének a fele – jelentette be pénteken reggel az atomerőmű.
Befejezték a Paksi Atomerőműben a 3. blokk idei évre tervezett karbantartását és éves főjavítását; ezt követően az üzemeltető szakemberek felterhelték a blokkot – jelentette be az Országos Atomenergia Hivatal. Az, hogy újra a névleges teljesítményen termel mind a négy paksi blokk, a MAVIR termelési mix ábráján is látszik.
Ma, azaz csütörtök délután fél 3-tól a Paksi Atomerőmű mind a négy blokkját 25-25 MW-tal le kellett terhelni a rendszerirányító utasítására – jelezte üzemi esemény című szűkszavú közleményében az erőmű.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően 2024. május 10-től megkezdődik, a 2. blokk 2024. évi karbantartása - közölte az Országos Atomenergia Hivatal.
A 12,5 milliárd eurós kulcsrakész ár "továbbra is érvényben van" az orosz fővállalkozóval, de "ha a nyugat-európai atomerőmű építkezésekre nézek, akkor a tervezett költségeket még soha, sehol nem tudták tartani, ezért felelőtlenség lenne most többet mondanom" – jelentette ki a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Jákli Gergely. A Paks II. Zrt. vezérigazgatója utalt rá, hogy a paksihoz hasonlóan a legtöbb erőmű építés "ilyen kulcsrakész szerződésben valósul meg, ennek ellenére folyamatosan drágulnak"; igaz hozzátette: "a Paks II. esetében nem kapkodnék, nem spekulálnék erre". Elárulta: "folyamatban van a kivitelezési szerződés egyes pontjainak a felülvizsgálata és módosítása", és konstruktívak a tárgyalások az oroszokkal, akárcsak az Európai Bizottsággal; munkaszervezési és egyéb tapasztalatok miatt pedig akár a kínaiak is megjelenhetnek a projekt körül. Azt vázolta: "rövid távon megoldódhat" az irányítástechnika körüli, a német kormány blokkolásából adódó helyzet, és leszögezte: se a projektet, se az orosz hitelszerződést nem szankcionálja semmi, illetve az orosz fővállalkozó is ki tudja fizetni a beszállítókat. Hangsúlyozta: a Paks I.-nél nem történt semmilyen elmozdulás a mellette kiásott új gödör miatt, és a megépített résfal csökkenti ennek a jövőbeli kockázatát. A Duna vízhozamával és a hűtővízzel kapcsolatos aggodalmakat műszakilag kezelhetőnek mondta, a Paks I. és Paks II. párhuzamos működésének brüsszeli engedélyezése kapcsán pedig bizakodását érzékeltette. Azt is rögzítette: "lesz első betonöntés év végéig", és a két új blokk "a 2030-as évek elején" már termelni fog. A minapi interjú során Paks II. gigantikus gödrében is jártunk, ahol óriási gépeket láttunk, a megörökített fényképeket ebben a különleges képgalériában mutatjuk be.
Befejezték a Paksi Atomerőműben a 4. blokk 2024. évre tervezett karbantartását és éves főjavítását. Az üzemeltető szakemberek felterhelték a blokkot - olvasható az Országos Atomenergia Hivatal honlapján.
Helyszíni bejárást tartott az Országos Atomenergia Hivatal elnöke és elnökhelyettese az új atomerőművi blokkok beruházási területén – jelezte pénteken a Paks II. Zrt a Facebook-oldalán, illetve az Országos Atomenergia Hivatal egy közleményben.
Három főbb területen tervezi módosítani az atomenergiáról szóló törvényt a kormány, amelyek közül leginkább két új eljárásrend bevezetése a fontos, és amelyek a Paks II. kapacitásbővítése, illetve a Paks I. tervezett üzemidő hosszabbítása miatt is lényegesek – derült ki a kormány társadalmi egyeztetési felületére feltöltött tervezetből. Az Euratom felé előzetesen már elküldte a tervezetet a kormány, amely alapján a hatósági eljárási folyamatok jócskán felpöröghetnek, az anyaghoz pedig most péntekig még bárki hozzászólhat.
Tervezett karbantartást végeznek a Paksi Atomerőműben január 11-én hajnaltól.
A létesítési engedélyt kiadásával az Országos Atomenergia Hivatal arról nyilatkozott, hogy a létesítmény az összes műszaki megoldásával teljesíteni tudja a magyarországi hatósági követelményeket – jelentette ki Aszódi Attila az Infostart beszámolója szerint. A BME Természettudományi Karának dékánja beszélt arról is, hogy a Paks II. beruházás legkorábban nyolc év múlva fejeződhet be.
Miután csütörtök este kiadta az egész Paks II. projekt kulcsfontosságú létesítési engedélyét az Országos Atomenergia Hivatal, pénteken délelőtt megjelentetett az oldalán egy közleményt, benne pedig egy 4 oldalas tájékoztató anyagot is. Ezekben egyrészt elmagyarázta, hogy hogyan jutott erre a döntésre, például a földrengésveszéllyel kapcsolatos vizsgálatok, illetve az osztrák szakértőkkel való egyeztetések után, másrészt azt is tisztázta, hogy mit is jelent ennek az engedélynek a kiadása a gyakorlatban.
Ma újabb nagy jelentőségű döntést hozott az Országos Atomenergia Hivatal Paks II. kapcsán, ugyanis engedélyezte, hogy megkezdődhessen az új erőművi blokkokhoz kapcsolódó, a szomszédos atomerőművi szerkezeteket is védő ún. résfal építése.
Az Ukrajnában jelenleg működő nukleáris létesítmények mindegyike több mint 300 km-re van, közülük a legnagyobb Zaporizzsjai Atomerőmű több mint 900 km-re fekszik a magyar határtól, így „a nagy távolság miatt egy esetleg bekövetkező veszélyhelyzet esetén sem várható olyan esemény, amely lakosságvédelmi intézkedéseket indokolna Magyarország területén” – hangsúlyozza csütörtöki összefoglalójában az Országos Atomenergia Hivatal (OAH). Azt is külön hangsúlyozzák, hogy „az ukrán nukleáris hatóság tájékoztatása szerint az országban található négy atomerőmű 15 blokkja közül 8 működik, a sugárzási szint az összes atomerőmű körül normális”.
Mostanában kellene megérkezniük a paksi építkezés megkezdéséhez szükséges engedélyeknek, de még az azokhoz szükséges kérelmek mindegyikét sem adta be a projektcég, így a létesítési szakasz megkezdése további csúszik – derül ki a Népszava cikkéből.
A január 3-i Közlönyben jelent meg az a rövid miniszterelnöki határozat, amely szerint Kádár Andrea Beatrix mandátuma megszűnt 2021. december 31-én az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatói posztján és 2022. január 1-től 9 évre kinevezte őt Orbán Viktor kormányfő Országos Atomenergia Hivatal elnökévé.
Ukrajna már területekről is hajlandó lehet lemondani, ha ez teljesül.
Közzétették az Eurobarométer-felmérés eredményeit.
A következő lépésekről is beszélt.
Új lendületet kaptak a tőzsdék.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Nagyon gyengült ma az árfolyam.
Friss podcastünkben Molnár András, a PortfoLion Capital Partners vezetője volt a vendégünk.